Blog
Ambulantní centrum, lůžková oddělení, RTG a SONO, lékarna.
Nejen pro Prahu 3.
Zachránit dvě nemocnice, zmodernizovat je, rozšířit jejich provoz, znovu získat pacienty, ekonomicky fungovat a ještě vytvářet zisk pro majitele.
Pokud podobný příběh během deseti let zopakujete dvakrát, to už nemůže být náhoda.
Má Tomáš Krajník zvláštní know-how, zná něco, co ostatní manažeři ve zdravotnictví nikoliv?
Dva úspěšné příběhy během deseti let
Obě nemocnice jsou soukromé. Regionální. Ve své blízkosti mají další soukromé, městské, krajské či fakultní. A musí se řídit tím, co se podaří zasmluvnit u zdravotních pojišťoven i překonat plány ministerstva zdravotnictví.
V roce 2012 se Podřipská nemocnice ocitla na seznamu nemocnic určených ke zrušení. Tehdejší ministerstvo zdravotnictví preferovalo zachování nemocnic v Mělníku a Litoměřicích, z Roudnice nad Labem měla zmizet akutní nemocnice. Tehdejší spolumajitel Josef Krajník zavelel k záchraně, 17. listopadu 2012 se uskutečnila masová demonstrace obyvatel Podřipska před budovou nemocnice, následně se rozjelo jednání s pojišťovnami, aby nemocnice přece jen získala smlouvu na dalších pět let.
Bylo nutné najít nového ředitele. Josef Krajník se domluvil s Tomášem Krajníkem, se svým synem, aby se z Bruselu vrátil do rodné Roudnice nad Labem a začal řídit rozvoj Podřipské nemocnice. Bylo nutné budovy modernizovat, rekonstruovat, rozšířit počet zaměstnanců, najít nové lékaře a sestry, začít se věnovat marketingu a rozšiřovat počet pacientů. Z image nemocnice „na odpis“ se překlopit do nemocnice s vizí, plány a rozvojem.
Když se Tomáš Krajník v roce 2019 rozhodl kvůli změně majitele opustit Podřipskou nemocnici, dostal více nabídek. Když přijel na Žižkov a prohlédl si zanedbanou budovu se stagnujícími zdravotními službami a specifickým majitelem – Řádu Milosrdných sester sv. Kříže, neboť budovu církev získala zpět v rámci církevních restitucí – viděl to jako nový impuls, novou výzvu. Postavit na nohy církevní nemocnici. Vymyslet strategii, časový plán rekonstrukce a zajistit pro Prahu 3 moderní nemocnici.
Tomáš Krajník navrhl několik variant, co s budovou dále. Nakonec zvítězila ta se zachováním lůžkové péče a její modernizací. Zároveň rozšíření ambulantní péče, a to v hlavních odborných oborech. Dohromady pak vytvořit celek, který se vzájemně doplňuje.
Bylo nutné sjednotit vlastnictví budovy s vlastnictvím společnosti provozující zdravotní péči. Řád Milosrdných sester sv. Kříže odkoupil a následně přejmenoval provozující společnost a v roce 2020 vznikla Nemocnice sv. Kříže Žižkov.
Rozvoj Nemocnice sv. Kříže Žižkov
„Kongregace v rámci církevních restitucí získala budovu ve velmi špatném technickém stavu. Technologie byly po době životnosti, většina budovy si žádala zásadní investice a opravy podle současných standardů. Aby dávalo smysl provádět opravy v takovém rozsahu a zaměření na zdravotní péči, rozhodla se kongregace odkoupit od předchozích majitelů i provoz nemocnice,“ vysvětluje Tomáš Krajník, který v roce 2020 se stal ředitelem a jednatelem, a za tři roky řídí kompletní změnu v Nemocnici sv. Kříže Žižkov.
„Za pochodu jsme řešili tři cíle. Kompletně zrekonstruovat a zmodernizovat samotnou budovu a přizpůsobit ji současným trendům ve zdravotnictví. Dále jsme pořizovali vybavení od kuchyně po vybavení pokojů, diagnostických a rehabilitačních strojů či rentgenového přístroje, zázemí pro zaměstnance a pacienty. Třetím cílem pak bylo rozšíření poskytovaného spektra lůžkových oddělení a ambulancí v ambulantním centru,“ říká Tomáš Krajník.
„Je pro nás velmi důležité, jak nemocnici vnímají obyvatelé Prahy 3. Nechceme být uzavřeným zařízením v Kubelíkově ulici. Proto chceme pro obyvatele budovu otevřít třeba pořádáním koncertů či výstav, abychom pacienty a obyvatele propojili,“ doplňuje Tomáš Krajník.
Proměna byla naplánována tak, aby během roku 2023 byla nemocnice zrekonstruována a rozšířená zdravotní ambulantní a lůžková péče. V průběhu celého roku 2023 probíhají oslavy ke 100 letům vzniku budovy.
Publikováno: 27. 9. 2023