Napsali o nás

Ambulantní centrum, lůžková oddělení, RTG a SONO, lékarna.
Nejen pro Prahu 3.

Časopis Květy: „Břišní bolest je vysoce nespecifická,“ říká MUDr. Bauman

Břišní bolest je vysoce nespecifická
Časopis Květy, 13. 2. 2025
Rubrika: POHLED ODBORNÍKA


Náhlá bolest břicha dokáže být i pro nejlepšího lékaře výzva. Jen ta lokalizovaná například v podbřišku může signalizovat širokou škálu onemocnění: zaníceným slepým střevem počínaje, přes cysty, srůsty, ledvinové kameny, plynatost až třeba ke střevní neprůchodnosti. A co teprve, začneme-li se posouvat výše… Jak poznáme, že to přestává být legrace a měli bychom urychleně vyhledat lékařskou pomoc? I na to odpovídá MUDr. David Bauman z oddělení hepatogastroenterologie v Nemocnici sv. Kříže Žižkov.

Ptát se, co mohou signalizovat bolesti břicha, nemá smysl, protože odpověď by byla velmi obsáhlá. Zkusme však alespoň přiblížit, co může signalizovat náhlá, prudká bolest bez předchozích problémů…

MUDr. Bauman: 
Ano, odpověď by vydala na celou učebnici chirurgie a interního lékařství, potažmo gastroenterologie, urologie, gynekologie… V maximální zkratce to lze zobecnit do tří slov: všechno a nic. Vždy je třeba hodnotit kromě bolesti také další příznaky, nejen břišní, ale i celkové, a kromě intenzity bolesti rovněž délku trvání či opakování potíží.


Každý z nás zná pocit, kdy ho třeba uprostřed noci vzbudí křeče v břiše, které po pár návštěvách toalety ustanou. Jenže co když trvají hodinu, zhoršují se, ale zároveň máme strach volat záchranku, aby se nakonec přece jen neukázalo, že jsme se odpoledne přejedli hrušek? Jsou nějaké indicie, které nám v tu chvíli mohou napovědět?

MUDr. Bauman: 
Délka trvání a zhoršující se intenzita mezi varovné příznaky jistě patří. Dále by sem patřilo také prknovité stažení svalů břišní stěny, zástava odchodu plynů či stolice, přítomnost krve, hlenu či hnisu ve stolici. Hodnocení těchto příznaků je ale velmi závislé na individuálním posouzení, respektive na jejich vnímání nemocným.
Mnohdy závažnějšími indiciemi jsou další příznaky, včetně celkových, například horečka, malátnost, spavost, změny charakteru stolice, doprovodné zvracení zvláště s krví, poruchy močení, gynekologický výtok, dechové potíže a v neposlední řadě například i změna barvy kůže nebo očního bělma.


Je třeba míra bolesti nebo horečky přímo úměrná vážnosti stavu?

MUDr. Bauman: 
To rozhodně není. Velmi často tomu bývá přesně obráceně: velká horečka, křeče v břiše a průjem, třeba i lehce krvavý můžou být projevy běžné infekce, která sama odezní. Naopak i lehčí bolest s nízkou teplotou, malátností, studeným potem, chladnými končetinami a nafialovělými skvrnami na kůži může být projevem závažné infekce celé břišní dutiny s nutností hospitalizace a chirurgického výkonu.


Mohu poznat, že je bolest břicha způsobena gastrointestinálním problémem, nebo něčím jiným, třeba problémy se srdcem či ledvinami?

MUDr. Bauman: 
Jako laik těžko. I pro lékaře je někdy obtížné jen z potíží určit, o co se přesně jedná. Bolesti břicha jsou velmi nespecifické. V tom tkví i jejich záludnost.


Takže jaké specifické příznaky doprovázející bolesti břicha opravdu volají po okamžité lékařské pomoci v kteroukoliv denní či noční hodinu?

MUDr. Bauman: 
Rozhodně již výše uvedené prknovité stažení břicha, zástava plynů a stolice, přítomnost sražené krve ve stolici či jako uhel černá stolice anebo zvracení krve, zvláště doprovázené slabostí, kolapsem a malátností, horečka doprovázená zežloutnutím bělma či kůže a tmavou močí. V těchto případech je skutečně nutné obrátit se na lékaře ihned, třeba v noci.

Mohou se náhlou akutní bolestí projevit i nyní tak časté chronické střevní záněty?

MUDr. Bauman: 
Ano, mohou.


Říká se, že v případě náhle vzniklých bolestí břicha bychom neměli, tak jako třeba v případě bolesti hlavy, sahat po analgetiku.

MUDr. Bauman: 
Přesně tak. Analgetika mohou vyvolat pocit falešného zlepšení ztišením bolesti, zatímco příčina zůstává neodhalena.


Jak je to například se žlučníkovou kolikou? Mohu ji za pomoci analgetik přetrpět doma, nebo hrozí nějaká rizika a měl by se vždy zavolat lékař?

MUDr. Bauman: 
Pokud jste si jistá, že se jedná o uvedené onemocnění, pak ano. Není to tedy první ataka, byla jste již vyšetřena, není doprovázeno například teplotou či žloutenkou a máte pro tyto případy lékařem předepsaná léčiva, můžete být doma a lékaře navštívit po běžném telefonickém objednání.


Břicho je bašta psychosomatiky. Lze stanovit, jakými problémy se nejčastěji manifestují břišní problémy v důsledku rozhozené psychiky?

MUDr. Bauman: 
Za mne zcela přesně nelze. Kromě například vcelku typických a známých potíží typu urgentního nucení na stolici či zvracení ve stresu třeba před zkouškou. Navíc je otázkou, zda rozmanité neorganické břišní funkční potíže lze svádět pouze na „psychiku“.

Nyní je všeobecně přijímán koncept osy „střevo–mozek“, kdy je nejen funkce trávicího traktu regulována centrálně, ale centrum je též ovlivňováno střevní mikrobiotou. Takže bylo dříve vejce, nebo slepice? Tyto vztahy jsou předmětem zkoumání a významnou diagnosticko-léčebnou výzvou.


Také se říká, že břicho je zrádné v tom, že se v něm bolest „přenáší“. Sice ji nějaký orgán vyprovokuje, ale neprojeví se v místě, kde se daný orgán nachází.

MUDr. Bauman: 
Tohle je stoprocentní pravda. Břišní bolest je vysoce nespecifická jak orgánově, tak lokalizací. Navíc je břicho trojrozměrné, takže pod jedním místem na kožním povrchu může být orgánů více. Například v „trojúhelníku“ pod koncem hrudní kosti pod mečíkem může bolet žaludeční či dvanáctníkový vřed, zánět jícnu, slinivka, žlučník a velice často se sem promítají i funkční, chcete-li psychosomatické potíže.

Pěkná směsice. Všichni ale říkají, že je bolí „žaludek“. Někdy je mi ho dost líto, že je tak nespravedlivě obviňován…
Publikováno: 17. 2. 2025

Fotogalerie