Napsali o nás
Ambulantní centrum, lůžková oddělení, RTG a SONO, lékarna.
Nejen pro Prahu 3.
Mému manželovi bylo ve věku 65 let po katetrizaci začátkem ledna loňského roku diagnostikováno selhávání levé srdeční komory. Byl léčen v renomované pražské nemocnici; stále se necítil dobře, měl velmi nízké hodnoty krevního tlaku, ošetřující lékař stále měnil medikaci, ale k implantaci defibrilátoru nepřistoupil. Sedmého června opět manželovi předepsal jiný lék, který měl zaručeně zdravotní stav zlepšit a další termín kontroly stanovil tedy až na září.
Deset dní nato, 17. června, došlo u manžela k srdeční zástavě. Byl dopraven vrtulníkem do nemocnice, kde byl léčen, ale k nabytí vědomí nedošlo a zůstal v tzv. „vegetativním stavu.“ Kdo si nezažil to, co já a moje rodina, těžko uvěří, co jsme zažívali. Manžel byl dárcem krve; absolvoval více než 50 čestných odběrů a dárcovství musel ukončit až po zjištění polyglobulie. Tolika lidem pomohl, ale jemu samotnému se podle mého názoru té odpovídající účinné zdravotní péče nedostalo.
I lékař na oddělení kardiologie mi řekl, že k náhlému srdečnímu selhání dochází u pacientů, kteří o své nemoci nevědí a ne u těch, kteří jsou léčeni.
V polovině července byl manžel převezen na oddělení Následné intenzivní péče do Vršovic. Na tomto oddělení jsme byli s péčí velmi spokojeni díky empatickému přístupu celého zdravotnického personálu. Manžel byl vždy v pořádku; začal dýchat bez pomoci přístrojů, sledovat očima, reagovat pohyby nohou atd. V polovině listopadu však musel být převezen na oddělení Dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče.
V Praze bohužel volné místo nebylo, proto byl umístěn do nemocnice od Prahy velmi vzdálené. Tuto dobu bych však ráda vytěsnila ze své paměti. Oddělení se mělo cca za 2 měsíce stěhovat do jiné části nemocnice, na pokojích bylo velmi chladno. Sestry chodily ve svetrech, stěžovaly si na zimu, ale údajně muselo být dodržováno šetření v rámci úsporných vládních nařízení. Zprvu manžel ležel na pokoji, kde bylo pootevřené okno a zavřít ho nebylo možné. Bylo nám řečeno, že přestěhování pacientů budou řešit až následující den. To byl listopad, zima a pacienti ve stavu, kdy se sami pohybem zahřát nemohou.
Naštěstí se nám podařilo získat uvolněné místo v Nemocnici sv. Kříže Žižkov, kam byl manžel 16. den na naše náklady převezen. Díky Bohu, protože nevím, jak by se jeho pobyt a hlavně zdravotní stav vyvíjel.
Oddělení DIOP zde na Žižkově je pro mne zázrakem dnešní doby. Na pokoji je 6 pacientů, sestřičky a sanitáři jsou neustále mezi nimi. Kromě polohování, hygieny, podávání stravy a jiných profesionálních úkonů se o „své“ pacienty s láskou starají. Hovoří s nimi, i když můj manžel a ještě 1 pacient jsou stále ve vegetativním stavu, i přesto jim říkají, co jim právě provádí, sdělují, že přišla návštěva a mají spolu s rodinou radost z každého, byť i malého zlepšení zdravotního stavu. A i my, rodinní příslušníci, se vzájemně potkáváme, známe a jsme společně jako jedna velká rodina.
Pozitivně na nás působí i přístup vedení nemocnice a pana primáře MUDr. Ondřeje Krajníka, kteří nešetří vlídností, empatií a hlavně lidským přístupem nejen k pacientům samým, ale i k jejich rodinným příslušníkům.
I když nebydlím v Praze, denní návštěvy manžela jsou pro mne samozřejmostí, stejně jako u ostatních pacientů, které denně nebo podle svých možností členové rodiny navštěvují.
Věřte, že je to to nejvíc, co můžeme pro své blízké dělat. I ti pacienti, kteří nemohou komunikovat, vnímají a přítomnost a vlídnost všech kolem je uklidňuje a dává jim pocit bezpečí.
Pro všechny, o kterých jsem se zmínila, je jejich práce nejen zaměstnáním, ale láskyplným posláním. Mám na mysli staniční setru Veroniku Královou, řádovou i zdravotní setru Faustýnku, sestry Annu Vegnerovou, Martinu Košutovou, Milenu Ťapajnovou a sanitáře Gabrielu Lukáškovou, Marii Bejšovcovou, Kateřinu Kovářovou a Josefa Viziho.
Život nám přináší chvíle plné radosti, štěstí, lásky, očekávání, ale také chvíle smutné a velmi bolestné. Ale věřte, když přijde náhlá nemoc a pacient ji ustojí, má to svůj význam. To, že žije, nám dává velkou naději, že se uzdraví a při tom uzdravování potřebuje láskyplnou náruč svých blízkých, jejich časté návštěvy a také empatii, vlídnost a péči těch, kteří se o něho dnem i nocí starají. A to jsou právě všichni z oddělení DIOP Nemocnice sv. Kříže Žižkov.
Patří jim za to můj vřelý dík.
S úctou
Ing. Václava Vlčková
Publikováno: 13. 7. 2023