Napsali o nás
Ambulantní centrum, lůžková oddělení, RTG a SONO, lékarna.
Nejen pro Prahu 3.
Prohlídka kůže a pak za chirurgem. Proč se nebát vyndat si pihu dřív, než bude pozdě
Jaro a léto je tradičním přirozeným obdobím, kdy se sluníme a opalujeme. Nejen, že slunce pomáhá k psychické pohodě a získávání vitamínu D, ale bohužel nás i ohrožuje. Po návštěvě dermatologie či kožní ambulance může následovat operační zákrok u chirurga. Máme se ho obávat?
V posledních letech se o rakovině kůže mluví čím dál více. Ať už v médiích, či v rámci lékařské osvěty. Cílem je nejen v rámci kampaní aktivizovat pacienty, aby dbali o své zdraví a nechali si pravidelně vyšetřit kůži po celém těle.
Rakovina kůže (kožní karcinom) patří k velmi častým nádorovým onemocněním. Kůže je největším orgánem lidského těla a funguje jako prvotní ochrana před veškerými škodlivými vlivy. Vzniká na ní velké množství nádorů, mnohé z nich jsou však nezhoubné. Některé ovšem mohou být škodlivé v místě svého vzniku a jiné dokonce prorůstají hlouběji a vytvářejí zhoubné metastázy.
Ta cesta je v podstatě jasná: návštěva kožního lékaře či dermatologie. Prohlídka a následně rozhodnutí o dalším postupu. Často pacient s doporučením zamíří do chirurgické ambulance, kde chirurg často lokálně a během pár minut vyřízne pihu či melanom a odešle na histologické vyšetření. Po získání výsledku histologie se kožní lékař rozhodne, co s pacientem bude dál.
To je zhruba stručný popis prevence a léčby.
Pacient jako laik samozřejmě není schopen rozpoznat, zda útvar na kůži je rizikový či nikoliv. Přesto by se měl prohlížet a sledovat, zda nějaké znaménko či piha nemění barvu, nezvětšuje se - zda se v čase až příliš rychle nemění.
V České republice je na 100 tisíc obyvatel průměrně zachyceno 21 případů rakoviny kůže. Nejvíce postižení jsou muži nad 50 let, kteří riziko kožního nádoru podceňují, a ženy ve věku 10‒29 let toužící po opálené pokožce. V poslední době také přibývá případů rakoviny kůže u dětí. U tohoto onemocnění je proto velmi důležitá prevence a včasná konzultace s lékařem.
Lékaři se domnívají, že zvýšený výskyt rakoviny kůže je spojený se změnou životního stylu, s častým opalováním a návštěvami solária. Až 80 % kožních nádorů je totiž vyvoláno působením škodlivého UV záření.
Jen kožní lékař či dermatolog je díky "zkušenému oku" a za pomocí přístrojů schopen posoudit, zda některé znaménko či piha by mohla být potenciálně nebezpečná. V rámci prevence se doporučuje rizikové znaménko či pihu vyříznout a z kůže ji zcela odstranit.
Pokud je pacient po prohlídce a má doporučenku k vyndání kožního útvaru, následuje vyhledání chirurgie. Podobné zákroky chirurg vykonává doslova "na počkání".
Například MUDr. Ondřej Krajník v chirurgické ambulanci v Nemocnici sv. Kříže Žižkov v Praze 3 či v Poliklinice Neklanova v Roudnici nad Labem podobné výkony má několikrát týdně. Bohužel se setkává i s pacienty, kteří podobná rizika podcení a je nutné vyříznout již velké melanomy a vcelku lze předpokládat, že už může být pozdě...
Jak to probíhá?
Pacient se nejprve objedná a v daný termín a čas se dostaví do čekárny. Pokud se zákrok týká vyříznutí znamének či možných melanomů, pacient je obvykle objednán rychle, neboť každé časové zdržení by mohlo být později problematické.
Pacient má znaménko na břiše, na zádech, na ruce či na nohou. Malá operace probíhá s lokálním umrtvením vpichem kolem útvaru několika injekcemi. Je to prakticky nebolestivé jen s mírným tlakem. Po chvíli chirurg skalpelem vyřízne znaménko, pihu, či jiný kožní útvar. Pacienta to vůbec nebolí.
Chirurg po vyříznutí ránu zašije a vydezinfikuje. Stehy má v kůži pacient maximálně 14 dní od operace, poté už hrozí, že by rána začala hnisat.
Rána nebolí ani poté, co opět přijde k sobě. Jedná se tedy prakticky o nebolestivý zákrok.
Mnoho lidí - a zejména ženy - řeší estetický výsledek. Samozřejmě se jedná o řeznou ránu a jizva bude. Avšak záleží na dalším postupu pacienta, jak se bude v rámci rekonvalscence o ránu starat.
Především prvních 14 dní se pacient nesmí koupat, a to ani sprchovat tak, aby při mytí rána se potkávala s vodou. Také by měl pacient dbát, aby stehy se neporušily. Tudíž především dávat pozor u nohou a rukou, problematické je i břicho. Naopak záda jsou vcelku bezproblémová.
Obecně se doporučuje provádět podobné operace v podzimním a zimním období. Je nutné zamezit slunci a také je to vhodné období, kdy se člověk tolik nepotí. I kvůli zamezení hnisání ran je vhodné podzimní a zimní období.
V období po dvou týdnech po operaci se pak ranka hojí obvykle tři měsíce. Je vhodné ji promazávat mastným krémem (například indulonou). Avšak už je možné se koupat.
Kam se objednat? Například do chirurgické ambulance MUDr. Ondřeje Krajníka.
Nemocnice sv. Kříže Žižkov, Kubelíkova 16, Praha 3. Více zde.
Poliklinika Roudnice Neklanova, Neklanova 1806, Roudnice nad Labem. Více zde.
Zdroj: https://www.mediashow.cz/zdravi/prohlidka-kuze-a-pak-za-chirurgem-proc-se-nebat-vyndat-si-pihu-driv-nez-bude-pozde.html
Publikováno: 14. 9. 2022