Napsali o nás

Ambulantní centrum, lůžková oddělení, RTG a SONO, lékarna.
Nejen pro Prahu 3.

Ředitel Mgr. Tomáš Krajník o nedostatcích léků pro Snídani na TV Nova

Nedostatek léků se týká i nemocnic. Ty musí nakupovat a předzásobovat se léky tak, aby mohly léčit pacienty. O této problematice hovořil Mgr. Tomáš Krajník, ředitel Nemocnice sv. Kříže Žižkov, v rozhovoru s reportérem TV Nova v pořadu Snídaně v pondělí 11.9.2023.

"Situace s nedostatkem léků není nová, objevuje se již několik let. Proto se snažíme předzásobovat, ovšem těžko lze odhadovat, co budeme potřebovat. Typickým příkladem je penicilin, kterého je nyní nedostatek. Jenže nikdy nevíte, zda budete potřebovat širokospektrální antibiotika či ta typu penicilin," říká ředitel Tomáš Krajník.

"Proto je obtížné se předzásobit, navíc v situaci, kdy zásoby nejsou."

Nemocnice sv. Kříže Žižkov patří mezi malé nemocnice. Reportéra Jakuba Slavíka zajímalo, jaký je rozdíl v nákupu léků mezi malou či velkou nemocnicí a pacientem.

"Velké nemocnice mají přímé dohody s výrobci. Nemocnice střední velikosti spíše s distributory a dostávají určité přednostní dodávky oproti tomu, kdo přijde do lékárny," vysvětluje Tomáš Krajník.

Podle ředitele Nemocnice sv. Kříže Žižkov ze 70 procent se léky vyrábí v Indii a Číně, tudíž velkou roli hraje logistický řetězec.

"Každá šestá účinná látka se vyrábí mimo Evropu. Dále roli hraje cena a také plánování, u kterého se obtížně odhaduje, který lék bude potřeba," vysvětluje.

Jak tedy tuto situaci ve výpadku léků lze řešit?

"Buď předzásobením. A pokud to nelze, tak zvolením jiného typu léků, ale zde se dostáváme k jiné účinné látce. Vysvětlím to na penicilinu, který není širokospektrální typ antiobiotika. Díky tomu si nevytváříte rezistenci na jiné bakterie. V určitých případech je proto správné aplikovat penicilin."

Reportér TV Nova rovněž vznesl dotaz, jak ředitel Nemocnice sv. Kříže Žižkov vnímá a hodnotí připravovaný zákon z dílny ministerstva zdravotnictví, který má platit od roku 2024.

"Zákon má mít dva směry. V tom prvním bude evidovat, co mají lékárny a nemocnice u sebe a dá možnost pacientům se podívat, kde lék mají. Pokud to mohu hodnotit, tak nevím, zda pro pacienta má smysl si pro lék dojet třeba do Ostravy, když je z druhého konce Česka. Druhý směr je ten, kdy výrobci budou mít povinnost držet určité množství daného léku. Je otázkou, kdo určí, co je dostatečné množství a kdo to zaplatí. Navíc většina léků se vyrábí mimo Evropskou unii. A co se týče distributorů, ti tuto povinnost mít namají," vysvětlil návrh z veřejných zdrojů ředitel Tomáš Krajník.

Podívejte se na reportáž:
 
Publikováno: 11. 9. 2023